Až z daleké slunné Kalifornie do Prahy na svatbuAll the way from sunny California to Prague for wedding

Až z daleké slunné Kalifornie do Prahy na svatbu

Když jsme minulý týden přijeli na recepci jednoho pražského hotelu, abychom se setkali s mladým párem z Kalifornie, Dan již seděl na pohovce a byl roztomile nervózní. Jak by ne – svatba je velký krok a začátek něčeho nového, krásného. A svojí nastávající Elisabeth si bere v krásné stověžaté Praze, jenž mu v minulosti tak učarovala.
Sympatická nevěsta zvolila romantické šaty a originální šperky a když vcházela dveřmi k oltáři, Danovi oči jen tak zářili. Při obřadě si Dan a Elisabeth navzájem dali slib věrnosti a vyznali si lásku. Bylo to opravdu dojemné.

Byla to jen malá intimní svatbička ve dvou ve Vrtbovských zahradách, které poskytují malá zákoutí s nádhernou výhlídkou na Prahu. Během svatebního fotografování si Dan s Elisabeth užívali svojí blízkost a krásu momentů v příjemném prostředí, vyměnovali si dlouhé pohledy, smáli se… Bezstarostní, veselí a zamilovaní. Co víc si přát? Jen aby jim tyhle momenty hluboce utkvěly v paměti. Věříme, že naše fotografie přispějí k jejich krásným zvpomínkám na čas spolu prožitý v Praze a pokaždé, když si je budou prohlížet, budou jim oči zářit, jak v jejich svatební den.

Kordinace: pragueweddings
Kvetina: LaFlorista

Last week when we arrived to the reception of Pachtuv Palace to meet with a young couple from California, Dan was already sitting on the sofa and he was bit nervous – but in a cute way 🙂 Why shouldn’t he be – getting married is a big step and beginning of something new and wonderful. And he’s getting married to his bride-to-be Elisabeth in a wonderful Prague, the city he has already visited in the past and loved so much.
Gorgeous bride chose a romantic dress and original handmade jewellery and when she walked in through the door, Dan’s eyes were glowing. During the ceremony as they were reading each other their vows, we all were touched 🙂

It was just a small intimate wedding in Vrtbovské gardens, which offer these small cozy spots and a wonderful view over Prague up on the hill. I think Dan and Elisabeth enjoyed the beauty of these moments, the tranquility of being just by themselves, so close. They were laughing, poking each other. With no worries, happy and in love. What more to wish for? Only that these moments stay deep in their minds and they can enjoy the memories of them for many many years.

Dan and Elisabeth – we hope we could contribute with our photographs to your happiness and everytime you’ll look at them, your eyes will be glowing such as during your wedding day 🙂 We wish you all the best and lots of love…

Master of ceremony: pragueweddings
Flower: LaFlorista
Wedding wenues: Vrtbovské gardens and Pachtuv palace

Get in touch